Mayıs 2017 - Sayı 62

Latife Hanım’ın 91 Yıldır Gizlenen Mektubu “Kemal Paşa Çakma Napolyon’dur”

DERİN TARİH MAYIS SAYISI ÇIKTI!

KAPAK DOSYASI: LATİFE HANIM’IN 91 YILDIR GİZLENEN MEKTUBu “KEMAL PAŞA ÇAKMA NAPOLYON’DUR”

Latife Hanım’ın 91 yıldır gizlenen mektubunu Derin Tarih ifşa ediyor. 21 Şubat 1926 tarihli Boston Sunday Advertiser gazetesinde yayınlanan ve Latife hanımın, kendisini despot ve düşüncesiz biri olarak gösteren eski kocası hakkında “Çakma Napolyon” ifadesini kullandığı mektubun Türkçe tercümesi Derin Tarih Mayıs sayısında. Mustafa Armağan Latife hanımın mektubunda Mustafa Kemal’in fikirlerini etkilediğini iddia ettiği “dişi Mussolini”nin kim olabileceğini açıklıyor. Latife hanım ilişkileri gittikçe kötüleşen Mustafa Kemal-İsmet İnönü denkleminde nereye oturuyordu? Prof. Dr. Mehmet Çelik cevaplıyor.

Muhteşem kitap hediyesi!

Yavuz Bahadıroğlu’nun kaleminden Osmanlı’nın Kuruluş Destanı kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye.

BAŞKA NELER VAR?

Prof. Dr. Adnan Demircan’ın kaleminden Allah Resulü’ne (sas) defalarca düzenlenen suikastların arka planı!

Sultan Abdülmecid’in torunu Bilûn Hanım Sultan’ın bi­yografisi merkeze alınarak hazırlanan “Bilûn Sürgünün Son Tanığı” belgeselinin yönetmeni Kerime Senyücel Derin Tarih’e konuştu.

Prof. Dr. Hüsamettin Arslan referandumun tahlilini Cumhuriyet tarihinden örneklerle yapıyor. Parlamenter sistemin darağaçları…

Tarihe “Irkçılık ve Turancılık davası” olarak geçen zulmü 73. yıldönümünde Yavuz Bülent Bâkiler’le konuştuk: “Tabutluk İşkencelerinin Müsebbibi Hasan Âli Yücel’dir”

Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu İlk Osmanlı Meclis-i Meb‘usanı ve İngiltere’nin tutumunu satırlara taşıyor.

İstanbul’un hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice Ertuğrul ve Söğütlü yatlarının serüvenini kaleme aldı.

Doç. Dr. Mustafa Alican’ın kaleminden 7 maddede Moğol akınlarının İslam dünyasına verdiği zararlar…

Prof. Dr. İsmail Kara yakın geçmişte yapılan tartışmalardan hareketle “Laiklik politikalarının değişmez umdeleri var mı?” sorusuna cevap arıyor.

Sultan II. Abdülhamid ile Sultan Vahîdeddin’in himmet ve hürmetini kazanan, Necip Fazıl’ın da şeyhi olan Abdülhakîm Arvâsî’nin örnek hayatını Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci kaleme aldı.

Türk siyasî tarihinin son 60 yılına şahitlik etmiş eski Devlet Bakanı Hasan Aksay ile yakın geçmişe büyüteç tuttuk.

Beşikten mezara yanında ve huzurunda bulunanlar, II. Mehmed’i Fatih yapan gönül sultanlarıdır. Yavuz Bahadıroğlu’undan Fatih Sultan Mehmed’in yetişme hikâyesi…

Mustafa Özel romanları merkeze alarak sömürgeciliğin acımazlığına büyüteç tutuyor.

41 yıl önce kaleme aldığı Ayasofya Dile Geldi romanı hakkında Prof. Dr. Durali Yılmaz’la konuştuk: “Ayasofya’nın Kaderi İnsanlığın Kaderidir”

27 Mayıs’ın Kürtleri sindirme operasyonu Sivas Kampı’nın hüzünlü hikâyesini Nevzat Çiçek satırlara taşıyor.

Mehmet Doğan’ın kaleminden ‘muztarip’ kelimesinin tarihî serencamı…

İngiliz işgaline başkaldıran ve Osmanlı Halifesine bağlılığını son ana kadar koruyan Darfur’un şehit Sultanı Ali Dinar’ın mücadele dolu hayatını Tuğrul Oğuzhan Yılmaz kaleme aldı.

İkbal Betül Armağan Gözlü “mobilyanın” hikâyesini satırlara taşıdı.

Harvard Üniversitesi’nde yıllarca Osmanlı edebiyatı dersleri veren Prof. Dr. Gönül Alpay Tekin’in 50 yılın birikimi olan yazılarını topladığı Hayat Ağacı kitabını Halil Solak yorumluyor

derintarih62-k-a-p-a-k