Serin Bir Teselli Damlası

Kolonyanın tarihi denilince birçok kaynak “Avrupa, sen çok yaşa!” diye alkış tutuyor neredeyse. İşte en klasik paragraflardan biri: “Parfümcülüğün merkezi İtalya’dan Fransa’ya kaydıktan sonra Kuzey İtalya’da yaşayan Paolo de Feminis geliştirdiği bir kokuyla Köln’e (Cologne) yerleşti ve burada üretime başladı. Ürettiği kimyevi maddeye 1727’de Köln Üniversitesi tarafından tıbbi ilaç kategorisine konularak sertifika verildi. Daha sonra ‘Eau De Cologne’ adıyla üretime devam edildi.”

Avrupa’ya göre alkol de kolonya da Batı icadı. Tabii ne Râzî’den bahseden var, ne de Müslümanların gülsuyu üretirken kullandığı tekniği kopyala yapıştır yaptıklarından. Kolonyanın menşeini kendilerine dayandırırken İslam âlimlerine bir küçük teşekkür etmiş olsalar rahatlayacak içimiz ama nerde! Hal böyle olunca bu tarih hırsızlığını ifşa etmek boynumuza borç oluyor.

Avrupalıların “Rhazes” diye tanıyıp yaşadığı asra “Râzî asrı” dedikleri Ebû Bekir Muhammed İbn Zekeriyya er-Râzî’nin 9. yüzyılda alkolü buluşuyla başladı hikâye. Hekimimizin tıpta kullanılmak üzere icat ettiği alkol, tıp dünyası için atılmış en önemli adımlardan biri olmuştu.

 

Devamı Derin Tarih Dergisi Haziran 2016 Sayısında…

Benzer konular