Ağustos 2013 - Sayı 17

KAPAK DOSYASI: BURSA NUTKU

31 Mayıs gecesi patlak veren Gezi Parkı eylemlerinde sık sık Bursa Nutku’na müracaat edilmesi, parkta kutsal bir metin gibi okunması ve itaatsizlik eylemlerine meşruiyet sağlayan Atatürk’ün bir direktifi olarak sunulması ister istemez 65 yıldır gündemimizi meşgul eden bu metni ve çağrıştırdıklarını tartışmaya götürdü bizi.

Mümtaz’er Türköne soruyor: Bir ‘Nutuk’ nasıl adam öldürür?Mustafa Armağan Bursa Nutku’nun Atatürk’e aidiyetine kanıt olarak gösterilen kitapçığın gayri ciddiliğini deşifre ediyor!Şükrü Hanioğlu, günümüzde hala total kalıpların geçerliliğine inanan bir genç ve entelektüel kitlenin varlığındaki garabeti sorguluyor: Bursa Nutku’nda neyi tartışıyoruz?

Derin Tarih‘ten muhteşem bir kitap hediyesi daha!

Derin Tarih Ağustos sayısında yeni bir İskilipli vakasını gün ışığına çıkarıyor. İstiklal Mahkemesi kurbanı 22 yaşında bir hocanın dramını anlatan kitap, Sadık Albayrak’ın kaleminden tüm Derin Tarih okurlarına hediye!

BAŞKA NELER VAR?

Selçukluların Kanuni’si Melikşah’ı bir de Muharrem Kesik’in kaleminden keşfedin!

Mustafa Budak 9 soruda Sevr gerçeğini gün yüzüne çıkarıyor.

Semavi Eyice çocukluk hatıralarındaki Haydarpaşa Garı’nı yazdı.Çaldıran’da duran fırtına: Şah İsmail ve Kızılbaşlığın gerçek yüzü.

Muhammed’in (sas) itikâfta Türk çadırında kaldığını biliyor muydunuz? İşte Mustafa Demirci’nin kaleminden peygamberimizin itikâf sırasında yaşadıkları.

Norman Stone’dan çarpıcı tespit: II. Abdülhamid modern Türkiye’nin babasıdır!

Mehmet Genç açıklıyor: “Osmanlı’da devlet halkın refahı için gelirinden fedakârlık yapardı.

Ümit Bayazoğlu’nun kışkırtıcı kalemi yine yapacağını yaptı: “Yendik ama bir sor, nasıl bir Yunan ordusunu yendik?

“İsmail Kara Mehmed Akif’in mezarını yazdı: Bir mezar hikayesi tarih ve düşünce tarih meselesi olur mu?

Çin diyarını Japonlardan Osmanlı tüfeğinin koruduğunu biliyor muydunuz?Kanuni’den Macaristan’a mektuplar: “Dosta dost düşmana düşmanız…”

Meğer Patrik vaktiyle uyarmış: “Abdülhamid’in indirilmesine boşuna sevinmeyin”Kürt ve Türk edebiyatının ortak havuzunda yeni keşiflere hazır mısınız? O halde Ayhan Geverî’yle muhteşem bir edebiyat turu sizi bekliyor.Tarihi aşk hikayelerinden okumak isterseniz

Mim Kemâl Öke’nin bu ayki kitap tanıtımlarını kaçırmayın.Şeyma Aydın eşyanın kalbinde yolculuğa devam ediyor. Bu ayki misafirimiz serinlik bahanesi yelpaze…