Aralık 2021 - Sayı 117

Denizlerde Osmanlı Hakimiyeti

Denizlerde Osmanlı Hakimiyeti

Derin Tarih’in Aralık sayısında sadece bizde değil, Batı’da da son zamanlarda ciddi anlamda çalışılmaya başlanmış bir konu ele alınıyor. Sempozyumlarla, kitap ve makalelerle yavaş yavaş literatüre giren, Derin Tarih’in de müstakil bir şekilde bu ay incelediği “Osmanlı Denizciliği”, Cumhuriyet devrinde birtakım üniversite hocaları tarafından bahriye teşkilatı ve Osmanlı deniz mücadeleleri şeklinde  araştırılmış ve kitaplaştırılmışsa da ne yazık ki bunlar da kısıtlı kalmış bulunmakta. Günümüzde üniversitelerde yeni yeni yüksek lisans ve doktora konusu olarak verilmeye başlanmış bakir bir saha olan Osmanlı denizciliği ve dalgaların efendileri Osmanlıların denizlerdeki hakimiyet mücadelelerini Derin Tarih Aralık sayısında dosya konusu olarak inceliyor.

“Denizlerde Osmanlı Hakimiyeti” dosya konusunda ilk olarak Osmanlı Denizcilik Tarihi Uzmanı Prof. Dr. İdris Bostan ile mufassal bir şekilde Osmanlı denizciliğinin asli unsurlarını ve kritik meselelerini konuşurken Doç. Dr. Yusuf Alperen Aydın Osmanlı donanmasındaki kadırgadan kalyona büyük değişimi satırlara taşıdı. Batı Akdeniz’in güvenliğinden sorumlu olan Cezayir’i ve Barbaros Kardeşleri Osmanlı Mirası Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Chakib Benafri ile konuşurken Dr. Mikail Acıpınar Osmanlı ile Floransa arasındaki denizcilik faaliyetlerinin bilinmeyen yönlerini kaleme aldı. Prof. Dr. Tuncay Zorlu Osmanlı denizciliğinde modernizasyon hamlelerini sıralarken Dr. Özgür Oral savaşın masrafı ve ticaretin kârını gören Venedik’in Kutsal İttifak’tan ayrılışını yazdı.

“Anıt Ağaçlar” özel dosyasında ise ilk olarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Türkiye’nin hafızası olan anıt ağaçlarının tarihî serüvenine değinirken Selahattin Sarıçam Türkiye’nin anıt ağaçlarının artık kayıt altına alındığını satırlara taşıdı. Son olarak Ozan Biçer, ülkemizdeki beş muhteşem anıt ağacın hikayesini satırlara taşıdı.

“Denizlerde Osmanlı Hakimiyeti” dosya konusu ve “Anıt Ağaçlar” özel dosyası haricinde Araştırmacı-Yazar Eyüp Şahin, Prof. Dr. Adnan Demircan, Dr. Rıza Kurtuluş, Prof. Dr. Gülgün Yılmaz, Tarihçi-Yazar H.Yıldırım Ağanoğlu, Tasavvuf Tarihçisi Mehmet Cemâl Öztürk, Tarihçi-Yazar Dursun Gürlek, Dr. Ahmet Uçar, Dr. Hüsnü Ada, Yakın Tarih Araştırmacısı Hüseyin Yürük, Araştırmacı-Yazar Mikail Türker Bal, Araştırmacı İbrahim Bozbeşparmak, Deniz Çıkılı, Oktay Türkoğlu, Yazar, Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder ve Canan Aytaş gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

Derin Tarih ek kitap olarak bu ay, Meşrutiyet, Sultan II. Abdülhamid, Balkan Savaşları ve Sultan Vahideddin dönemlerinin perde arkasına ışık tutan bir eser okurlarla buluşuyor. “Cihan devleti olabilmek için Osmanlı’yı tanımalı” diyen Eyüp Sabri Akgöl’ün 1984’de gazetede tefrika edilen hatıratının bir derlemesi olan Osmanlı’nın Son On Yılı bütün Derin Tarih okurlara armağan ediliyor.

Tarih okuyan şaşırmaz.