Ekim 2013 - Sayı 19

KAPAK DOSYASI: PADİŞAHLAR NEDEN HACCA GİTMEZDİ?

Osmanlı Padişahları neden hacca gitmezdi? Prof. Abdülkadir Özcan cevaplıyor.Arzu Terzi’den tarihe ışık tutan bir yazı: Hacca gidemeyen padişah, yerine bir vekil gönderirdi.Mehmet Çelik Derin Tarih okurlarına özel kutsal topraklardaki gözlemlerini anlattı: O gece, o sokağa rahmet mi, yoksa lanet mi yağıyordu?Kıble neden Mescid-i Aksa’dan Kâbe’ye döndü? Ebubekir Sifil’in yazısında.Mehmet Mahfuz Söylemez Kâbe’yi tarihi süreci içinde ele aldı: Şirkin merkezi nasıl tevhidin kıblesi oldu?İsmail Kara’dan etkileyici bir tespit daha: Hac: İslâm birliği fikrinin kuvvetli bir unsuru.Derin Tarih‘ten muhteşem bir kitap hediyesi daha! 

Sadık Keramet Nigâr’ın kaleminden son Halife Abdülmecid’in yurdundan nasıl sürüldüğüne, sürgün sonrası neler yaşandığına ve hazin ölümüne şahitlik edeceksiniz. Son Halifenin Sürgün Yılları kitabı tüm Derin Tarih okurlarına hediye.

BAŞKA NELER VAR?

Mümtaz’er Türköne’den çok konuşulacak bir yazı: Cumhuriyet ayık kafayla mı kuruldu?

Hezârfen’den evvel bir Selçuklu’nun uçmak istediğini biliyor muydunuz? Muharrem Kesik kaleme aldı.

Avrupa’nın icat ettiği düzmece şehzadenin kim olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? Semavi Eyice sizi olayların iç yüzüyle buluşturacak.

Ahmet Demirel 1. Meclis’teki muhalif grubun bilinmeyen tüzüğünü deşifre ediyor!

California Üniversitesi’nden James L. Gelvin: “Abdülhamid’in en büyük katkısı, devletini güçlendirmeye çalışmaktı.
“Mahmud Erol Kılıç yazdı: Yavuz’un en büyük referansı İbn Arabî’dir.

Osmanlı’nın kumaşa emanet ettiği kutsallık: Cüz keselerini bir de M. Zeki Kuşoğlu’nun kaleminden okuyun.

Derin Tarih yazarlarına bu ay Norman Stone konuk oluyor ve kendisiyle İngilizce konuşan Türklere diyor ki: Vatandaş Türkçe Konuş!

Şükrü Hanioğlu soruyor: Suriye neden Makedonya olamadı?

Derin Kitap köşemizde Mim Kemal Öke bu ay da çarpıcı tanıtımlarıyla kitapları mercek altına alıyor: Osmanlı padişahlarını nasıl bilirsiniz?