Haziran 2014 - Sayı 27

KAPAK DOSYASI: ŞEYH SAİD GERÇEĞİ RESMİ TARİHİN KARA DELİĞİ

Resmi tarihin 89 yıllık bir çarpıtması daha Derin Tarih ile çöküyor. Bir kahraman nasıl hain yapıldı? Piran’da halk ile asker neden çatıştı? Şeyh Said çıkan olayları kotarmak için nasıl organize oldu? Devlet olaylara nasıl müdahale etti ve ayaklanma nasıl bastırıldı? Şeyh Said bağımsız bir Kürdistan kurma fikri var mıydı? Şeyh’in torunları nasıl baskı altında yıllarca sürgün hayatı yaşadı? Halifeliğin kaldırılması ile isyanın ilgisi neydi? Türk Hava Kuvvetleri ilk stajını bu isyanda mı yaptı? Mahmut Akyürekli, Şeyh Ahmed Fırat, Robert W. Olson ve Abdulbaki Erdoğmuş yakın tarihin sır sorularını Haziran sayısında cevaplıyor.

Derin Tarih‘ten geçmişin sır düğümlerini çözen yeni bir kitap eki daha!

Atatürk’ün tam 11 yıl uşaklığını yapan Cemal Granda’nın hatıraları Çankaya ve Dolmabahçe Sarayı’nın mahrem mekânlarında yaşananları olanca çıplaklığı ve sadeliği ile anlattığı belge niteliğindeki ‘Atatürk’ün Uşağının Gizli Defteri’ kitabı Haziran sayısında tüm Derin Tarih okurlarına hediye!

ÖZEL DOSYA: TÜRKÇE EZAN

Türkçe ezan uygulaması sırasında yaşanan zulüm şimdiye kadar hep hatıralar üzerinden anlatıldı. 18 yıl devam eden “Allah” deme yasağının serencamı Emniyet Genel Müdürlüğü Arşivi’ndeki resmi belgeler ışığında Derin Tarih’te aydınlanıyor. Ayrıca, son dönem Osmanlı entelektüellerinin ‘Din Reformu’ tartışması Cumhuriyet döneminde nasıl alevlendi? Demokrat Parti’nin CHP’den farklı bir laiklik politikası oldu mu? Sorularının yanıtları Şükrü Hanioğlu, İsmail Kara ve Ali Dikici’nin kaleminden Türkçe ezan ve Türkçe ibadet özel dosyası bu ay Derin Tarih‘te.

BAŞKA NELER VAR

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının arasında geçen ve mektuplara yansıyan ‘eşek’ şakaları Mustafa Armağan’ın kaleminden ilk kez Derin Tarih‘te.

Engizisyonu nasıl bilirdiniz? Henry Kamen cevaplıyor.

Yüreğimize ateş düşüren Soma’nın kömür karası öyküsünü okumaya hazır mısınız?

Lokman Erdemir’in kaleminden meçhul bir subayımızın hatıralarından Çanakkale’de bir başka zafer anını öğrenmeye ne dersiniz?

Semavi Eyice bu ay tek kişilik akademi Ekrem Hakkı Ayverdi’yi anlatıyor.

Cumhuriyet tarihimizin olmazsa olmazı olan, sevilen, sürülen, putlaşan ve gömülen Atatürk heykellerinin hikayesi Aylin Tekiner’in kaleminden bu ay Derin Tarih‘te.

Her an, her yer yanımızda, hatta elimizde olan günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden ‘mendil’in tarihsel yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız?
Norman Stone’un analizi: Hürrem Sultan’ın ataları Ukrayna’yı nasıl inşa etti?

Jeremy Black kaleminden Haçlıları durduran büyük hükümdar Selahaddin Eyyubi’nin muazzam öyküsünü okumaya ne dersiniz?

“1925 yılında çıkan bir kanunla 2014 Türkiye’si idare edilir mi?” Tuğrul İnançer ile kapatılan tekke ve zaviyeler üzerine çok özel bir söyleşi bu ay Derin Tarih‘te

Gültekin Yıldız açıklıyor: “ Osmanlı evrakını önce yaktılar, sonra depolara hapsettiler.

“‘Organik’ mi yoksa ‘urganik’ mi? Kelime tarihinde bu ay Mehmet Doğan organik kelimesinin serüvenin anlatıyor.