Haziran 2015 - Sayı 39

KAPAK DOSYASI 

KÂZIM KARABEKİR İFŞA EDİYOR “OSMANLI’YI MASONLAR YIKTI!”

1800’lerin ortalarında İngiltere, Fransa ve İtalya, Osmanlı şehirlerinde loca açmak için birbirleriyle neden yarışıyorlardı? İttihat ve Terakki liderleri nasıl Masonluğun tahtına çıkartıldı? 31 Mart Vakası’nda Masonların rolü neydi? Balkanlarda Masonların teşvikiyle patlayacak isyanı Kâzım Karabekir nasıl sezdi? Kimleri uyardı, ancak dikkate alınmadı? Karabekir Paşa Cihan Harbi’ne Neden Girdik, Nasıl Girdik, Nasıl İdare Ettik? adlı kitabında Masonik güçlerin Osmanlı’nın tasfiyesinde oynadığı rolü deşifre etmişti. Derin Tarih, yayınlanmasından 78 yıl sonra bu çarpıcı tespitleri okurlarıyla paylaşıyor.

Mustafa Armağan’ın Mason Şeyhülislam Musa Kâzım Efendi ‘yi anlattığı yazısı yine ezber bozuyor. Mustafa Kemal’in Mason yüzü Alparslan Yasa’nın yazısı ile aydınlanıyor. Peki İttihat Terakki’yi Masonluk komplosuyla açıklamak ne kadar doğru? Şükrü Hanioğlu derinlikli bir analiz ile cevaplıyor. Atatürk’ün değişmez İçişleri Bakanı Şükrü Kaya’nın Masonluk belgesi ise Cumhuriyet’in Masonik cephesini deşifre ediyor.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha! 

Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının bilinmeyen yüzü, ilke kez yayınlanan belgelerle gün yüzüne çıkıyor: Samsun’a İngiliz vizesi! Genel Kurmay Belgeleri Işığında Mustafa Kemal Samsun’a Nasıl Gönderildi? kitabı tüm Derin Tarih okurlarına hediye!

BAŞKA NELER VAR? 

27 Mayıs 1960 darbesinden sonra halk tepkisini 1965 seçim sandıklarında göstermiş, DP’nin mirasçısı AP’yi iktidara taşımıştı. Ahmet Demirel anlatıyor.

Papa’nın ülkesi Arjantin’de tek bir yerli yok. Neden mi? Cevabı Norman Stone ‘un yazısında.

Siz hiç canınızı balıklara yem ettiniz mi? İşte Çerkes Sürgünü ‘nde yaşananlar! 151 yıldır kalbimizi titreten bu elim olayı Cahit Aslan’ın kaleminden okuyacaksınız.

Semavi Eyice yazdı: Tuna’nın derinliklerine gömülen bir Osmanlı adası: Adakale.

Tek Partili yılların Ramazanları nasıldı dersiniz? İsmail Kara cevaplıyor.

Türk Ortodoks Patrikhanesi nasıl kuruldu, akıbeti ne oldu? Mehmet Çelik pek bilinmeyen bu serüvene el attı.

Hani Almanlarla müttefiktik? Vorontsovka, 1. Dünya Savaşı’nda Almanlarla savaştığımız tek cephe. Çünkü petrol var işin ucunda diyor Emir Öngüner.

Türk denizciliğine ilk çapayı Çaka Bey atmıştı. Muharrem Kesik bu cengâveri bakın nasıl anlattı.

Osmanlı’nın eli Hicaz’ı nasıl güzelleştirmişti? Hac ibadetinin huzur içinde ifa edilmesi için Osmanlılarca gerçekleştirilen imar faaliyetlerini Talha Uğurluel yazdı.

Hocaların hocası Kemal Karpat Derin Tarih‘e konuştu: “İnönü toplumun gelişmesini yavaşlattı”.

16. ve 17. asırlara damgasını vuran Küçük Buz Devri Osmanlı’yı nasıl dağılmanın eşiğine getirmişti? İşte “İsyan İklimi”nin bilinmeyenleri.

Yavuz Bahadıroğlu denizlerin ejderhası Turgut Reis’i yazdı.

Azerbaycan Müslümanları İstiklal Savaşı’nda bize nasıl yardım etmişti? Hem de onca sefalete ve Bolşevik belasına rağmen. Mim Kemâl Öke anlatıyor.

Semanın renkli ve uçarı misafiri “uçurtma”nın tarihine yolculuğa ne dersiniz?

Devrimizin nadir kıymetlilerinden Millet Kütüphanesi eski müdürü Mehmet Serhan Tayşi Hakk’a yürüdü. Onu bizzat tanıyan Müfid Yüksel, anılarını bizimle paylaşıyor. Adres: Güldeste.