Haziran 2018 - Sayı 75

1946 Seçim Rezaleti

DERİN TARİH’İN HAZİRAN SAYISI ÇIKTI!

1946 SEÇİM REZALETİ

MİLLÎ İRADENİN GASBI

Kritik bir seçimin arefesinde yakın tarihimizin bu karanlık sayfasını Derin Tarih araladı. Gazeteci Yazar Avni Özgürel ile yapılan nefis konuşmada bütün demokrasi maceramız özetlenirken Prof. Dr. İsmail Kara 1946 seçimlerinin dine bakan yönlerini inceledi. Dr. Ensar Yılmaz 1946 seçimlerinin önemini ve şaibe tartışmalarını masaya yatırırken, Doç. Dr. Ömer Akdağ Toroslardaki demokrasi destanını kaleme aldı.

Muhteşem bir kitap hediyesi!

Süleyman Kocabaş’ın Millî Şef Dönemi kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

Başka neler var?

Filistinliler için büyük felaket olarak tarihe geçen, 750 bin Filistinlinin vatansız, kimliksiz ve tarihsiz bırakıldığı Nekbe’yi, Araştırmacı Yazar Nurettin Taşkesen kaleme aldı.

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açma haberini aldığımız zaman Kudüs’te bulunan Prof. Dr. Adnan Demircan, seyahat izlenimleri ışığında Kudüs’ün İslamla huzur bulduğu günlere götürüyor bizi.

ABD’nin Evanjelist hançeri Kudüs’e nasıl saplandı? Ya Müslüman Evanjelikler? Evanjelizmle alakalı merak edilen daha pek çok ayrıntıyı Prof. Dr. İsmail Taşpınar yazdı.

Trump’ın büyükelçilik kararını nasıl okumalıyız? Prof. Dr. Ilan Pappe cevaplıyor.

Hıristiyanların en kadim cemaatlerinden Antakyalı Süryânîlerin bilinmeyen çehresini Prof. Dr. Mehmet Çelik kaleme aldı.

Binlerce yılın yabancısı bir ses duyulmuştu “Tanrı uludur” diye… Türkçe ezan günlerinin korkunç havasını ve 27 Mayıs darbesini haber veren ilginç demeçleri Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan’ın kaleminden okuyacaksınız.

Resimli Ay dergisinin gençler arasında dinî hassasiyeti ve İslam dinine bağlılığı ölçmek için düzenlediği misyonerlik anketini Dr. Ahmet Uçar değerlendiriyor.

Mustafa Özel, Afrika edebiyatına ışık tutmaya Mahrem Macera’yla devam ediyor: “Modernliğe İtaatkâr Direniş”

Türkiye Selçuklu Devleti’ni boğan ve yıkılışa sürükleyen korkunç Moğol girdabını Doç. Dr. Mustafa Alican kaleme aldı.

Osmanlı İmparatorluğu’nda sanatkârane bir teşrifatın titizlikle tatbik edildiği bayram merasimlerini Samet Tınas satırlara taşıdı.

Türkiye’de atom fiziğinin kurucularından Ord. Prof. Dr. Mustafa Fahir Yeniçay’ı, yakın dostu Prof. Dr. Aykut Kazancıgil anlatıyor.

Millî Mücadele’de kullanılmak üzere Anadolu’ya kaçırılan uçakları ve bunun Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşu açısından önemini Araştırmacı Yazar Arif Emre Gündüz satırlara taşıdı.

Şehzade İbrahim Tevfik Efendi’nin mirası Tevfikiye köyünü Araştırmacı Yazar Fecri Polat ve Mübarek İpek anlattı.

Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Manav.