Kasım 2015 - Sayı 44

KAPAK DOSYASI: TÜRKLER VE KÜRTLER 1000 YILLIK KADER ORTAKLIĞI

Türklerin ve Kürtlerin 1000 yıllık kader ortaklığına Derin Tarih mercek tutuyor. Malazgirt’te 10 bin Kürtün savaştığını biliyor musunuz? Peki Yavuz Sultan Selim’i yükselen Safevi tehlikesine karşı Çaldıran Savaşı’na Kürtlerin ikna ettiğini? Kürt proto-milliyetçiliğinden Lozan’ın gerçek kaybedeni Kürtlere, Şeyh Edebali’nin bir Kürt kızıyla evlenmesinden sürgündeki Kürt Şeyh Ubeydullah’ın Sultan II. Abdülhamid’e yakarışına, Nusaybinli coğrafyacı İbnü’l-Havkal’a kadar Türk-Kürt ortak tarihinin mihenk taşlarıyla renkli ve şaşırtıcı bir dosya sizi bekliyor.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha! 

Derin Tarih‘ten efsane bir kitap daha! Tek başına bir kütüphane oluşturacak kadar eser kaleme alan tarihçi İsmail Hami Danişmend’in İslam medeniyetinin tıp, matematik, astronomi vs. alanlarında bilim ve kültür dünyasına yaptığı katkıları Batılı kaynaklarla değerlendirdiği İslam Medeniyeti adlı eseri bütün okurlara hediye!

BAŞKA NELER VAR? 

İstanbul’un hafızası Semavi Eyice Attar Halil Ağa mescidi ve çeşmesinin hikâyesini anlattı.

Rusya’yı süper güç yapan dâhi, bize göre ‘deli’, Batı’ya göre ‘büyük’ Petro’yu Norman Stone’un satırlarından okumaya hazır mısınız?

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci açıkladı: “Yeni rejim Osmanlı hanedanını ölmekten beter etti”.

University of California (UCLA) Tarih bölümü öğretim üyesi Profesör Nile Green’den “Tarihteki İslam tarikat ağları üzerine kuruluydu”.

Hat tutan eller odun yardı! İşte Osmanlı’nın baş tacı hattatların harf inkılâbından sonraki hal-i pür melalleri. Zeynep Bostan Derin Tarih için yazdı.

Muhacire Ensar mülteciye kardeş olmak! Hicretin ardından Medineli Ensar’ın Muhacirlere eşine az rastlanır fedakârlıkları Adnan Demircan’ın kaleminden.

Prof. Dr. Kemal Karpat’la özel röportaj: “Osmanlı mültecileri Paşa bile yapmıştı”.

Vatan şairi diye bilinen Namık Kemal’in babası Mustafa Asım Bey, Sultan II. Abdülhamid’in müneccimbaşısı imiş. Salim Aydüz yazdı.

İsmail Kara önemli ve güncel bir soruyu satırlara taşıyor: Diyanet ayrılırsa devlet ne olacak?

Şeyma Aydın bıçağın tarihi satırlara taşıyor. Zamanı dilimler, düşmanı değil!

Zeytinin gözyaşı zeytinyağı tarihin labirentlerinde nasıl usul usul aktı? İşte cevabı!

Derin Kitap köşesinde, Osmanlı Kitap Kültürü: Cârullah Efendi Kütüphanesi ve Derkenar Notları kitabından tadı damakta kalan kesitler.