Mart 2021 - Sayı 108

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunda ABD’nin Gizli Elleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunda ABD’nin Gizli Elleri

1. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye’yi batılı bir devlet kılmak isteyen Rockefeller ve Ford vakıfları Türkiye’ye yardım yapmaya başladılar. Rockefeller Vakfı, tıp ve eğitim alanında yardım yaparken Ford Vakfı ise Sovyet Rusya’ya karşı Türkiye’yi Batı Bloku içinde tutabilmek için kalkınma ve sanayileşmesine öncülük ediyordu. Aslında maksatları Türkiye’yi kendi istedikleri bir eğitim çerçevesinde yeniden düzenlemekti. Bu vakıfların tek amacı ABD’ye göbekten bağlı, eğitimli bir sınıf inşa etmekti. Bu ay Derin Tarih’te ABD’nin gizli elleri olan yardım vakıflarının Türkiye’ye yaptıkları yardımlarını ve perde arkasını okuyacaksınız…

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunda ABD’nin Gizli Elleri” dosya konusunda ilk olarak Munise Şimşek Türkiye’ye 12 milyon dolar bağışlayan Rockefeller Vakfı’nın asıl gayesini açıklarken Dr. Ali Erken ile Türkiye toplumuna yeni bir şekil vermeyi amaçlayan Rockefeller ve Ford vakıflarını konuştuk. Dr. Ahmet Uçar da Boğaziçi sırtlarındaki misyoner bayrağı olan Robert Kolej’in kuruluş amacını yazdı. Ayrıca dosya konusunda Rockefeller Vakfı’nın Türkiye’deki beşeri bilimlere verdiği önem de gözler önüne serildi.

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunda ABD’nin Gizli Elleri” dosyası haricinde Tarihçi-Yazar Süleyman Kocabaş, Mustafa Özel, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Muharrem Kesik, Prof. Dr. Hülya Küçük, Sanat Tarihçi-Araştırmacı Alı Kılcı, Araştırmacı-Yazar Mehmet Sılay, Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, Gazeteci, Araştırmacı-Yazar Mehmet Poyraz, Doç. Dr. Mustafa Alican, Araştırmacı-Yazar Fatma Türk Toksoy ve Yazar-Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

Derin Tarih, dergimizde yazan veya tarihe küçük notlar bırakan ama ne yazık ki bir bir aramızdan ayrılarak dâr-ı bekâya irtihal eyleyen kişilerin hatırda kalan küçük hatıralarını hediye ediyor. Derin Tarih’te vefatlarına ithafen yazılan Güldeste ve Vefeyât yazılarından derlediğimiz bir solukta okumalık Derin Tarih’ten Geçen Güzel İnsanlar ek kitabı ve ayrıca Çanakkale Savaşları’nın sene-i devriyesi münasebetiyle Ecdadın İzinde Çanakkale-4 eki tüm Derin Tarih okurlarına armağan ediliyor.

Derin Tarih, bütün bildiklerinizi unutturacak bilgiler ışığında devam ediyor…