Nisan 2013 - Sayı 13

KAPAK DOSYASI: HİLAFET İNGİLTERE’YE HEDİYEMİZ Mİ?

Hilafetin kaldırılmasına İslam dünyası ne dedi? Dünya basını olayı nasıl yorumladı? İsmet Paşa’nın Mustafa Kemal’e sunduğu raporlarda neler yazıyordu? Ali Satan, Cumhurbaşkanlığı arşivinden ilk kez yayınlanan belgelerle Derin Tarih Nisan sayısında yazdı!

Her Türk okusun! Cumhuriyetin yasaklı ve kayıp kitabını Derin Tarih buldu. Şimdi de tıpkıbasımını okurlarına hediye ediyor: “Millî Din Duygusu ve Öz Türk Dini”

BAŞKA NELER VAR?

Piri Reis’in 500 yaşındaki gizemli haritasında devr-i aleme hazır mısınız? Yerli ve yabancı uzmanlar haritadaki sırları açıklıyor.

TBMM bir ihtilal meclisi miydi, yoksa istiklal meclisi mi? 23 Nisan ne zaman çocukların bayramı oldu? Mümtaz’er Türköne, Mustafa Budak ve Mehmed Niyazi şaşırtıcı argümanlarla bu sorulara cevap arıyor.

Truva Savaşı gerçekten yaşandı mı, yoksa asırlarca kandırıldık mı?1870 Büyük Beyoğlu yangınında neler yaşandı; neler yitirdik, neler kazandık? Semavi Eyice Derin Tarih okurları için yazdı.

Şükrü Hanioğlu soruyor: Türk tarih tezi entelektüel bir fantezi mi?Hapşırığın “çok yaşa”tan tarihinde kısa bir tura var mısınız?

İsmail Kara’dan çarpıcı bir makale: Abdülhamid’in Hal Fetvası Yahut İslamcılık ve Ulema Jöntürklüğü

Mustafa Armağan yazdı: Şah Baba’nın günah galerisi.

Veda Hutbesi’nin bilinmeyen boyutları Adem Apak’ın kaleminden Derin Tarih’te!

Rüyadaki gizemli mesaj! Mevlana’dan Hasan Âli’ye: “Benim dervişimi koru”Hem Hıristiyan, hem Yahudi bir halk olan Ebionitlerin inanç ilkeleri nelerdi?
Ebionitlik kadim Hıristiyanlığın ta kendisi miydi? İsmail Taşpınar cevaplıyor.
Yahya Efendi Camii’nin 104 yaşındaki eski imamı Ali Dede anlatıyor: “Ramazan boyunca yemeğim kapıma gelirdi”

Norman Stone’un kaleminden İngiltere’nin kadim kardeşleri Keltler diyarına yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Giovanni’den 3 asır önce müzikte yaşanan Şirazi devrimi kulağımızda bir hoş seda bıraktı. Dinlemeye hazır mısınız?

İstiklal Mahkemelerinin lekeli kılıcı, Atatürk’ün can dostu Kılıç Ali’nin gizemli hayatı.Çocuk ellerinde hayat provası yaptıran oyuncağın tarihine doğru hem hazin, hem de keyifli bu tur kaçmaz.