Ocak 2014 - Sayı 22

KAPAK DOSYASI: OSMANLI’DA KARDEŞ KATLİNİN İÇYÜZÜ

Bu kadar dindar olduklarını bildiğimiz Osmanlı padişahları nasıl olup da kardeşlerini öldürmüşlerdi? Bunu hangi gerekçe ile yaptılar? Örfî ve şer’î hukukta bu uygulamanın yeri nedir? Hangi padişahlar, hanedan üyelerinden kimleri öldürtmüştü? Prof. Dr. Abdülkadir Özcan, J.L. Bacque-Grammont, Mikail Bayram, Günhan Börekçi, Ekrem Buğra Ekinci, Mustafa Kara ve Ahmet Mumcu cevaplıyor.

Derin Tarih‘ten geçmişe rehber olacak bir kitap hediyesi daha!

Osmanlıcayı Osmanlı’dan öğreten 100 yıl önceki ders kitabı Elifba bu ay tüm Derin Tarihokurlarına hediye.

ÖZEL DOSYA

İkinci Adam İsmet İnönü Gerçeği

İsmet İnönü mandacı mıydı? Nasıl İkinci Adam, ardından da Milli Şef oldu? Amerikan desteğini nasıl kabul ettirmeye çalıştı? Milli Mücadeleye neden geç dahil oldu? Atatürk ile arası neden açıldı? Mustafa Armağan, Şükrü Hanioğlu ve Mehmet Çelik açıklıyor.

BAŞKA NELER VAR?

Bir İstanbul entelektüeli ve aşığı Reşad Ekrem Koçu’yu hiç eskimeyen hatıraları ile Semavi Eyice anlatıyor.Lefter’in eşi açıklıyor: “Menderes ile Lefter birbirlerini çok severlerdi”.Mustafa Akkuş’un kaleminden Moğol istilasını durduran çılgın Türk Baybars’ı yakından tanımaya hazır mısınız?Mustafa Budak cevaplıyor: Mondros Milli Mücadele’nin başlangıcı mıydı?Norman Stone bedbaht Avusturya veliahtı Rudolf’un intikam intiharını Derin Tarih okurları için yazdı.Müfid Yüksel yazdı: Arnavutluk Osmanlı’dan nasıl koparıldı?Halil İnalcık’a itiraz geldi! Osmanlı 1299’da kuruldu. Ahmet Şimşirgil 715. yıl dönümünde Osmanlı Devleti’nin kuruluş tartışmalarına açıklık getiriyor.Ellerin pamuk kalkanı eldivenin tarihine yolculuk var.Osmanlı okçuluğunu günümüze taşıyan Murat Özveri Derin Tarih‘in sorularını cevapladı.Beş sultan eskiten saray tacirinin kızı düğün günü kime, nasıl kaçtı? Ümit Bayazoğlu muhteşem öyküyü anlatıyor.Rize Rize olalı böyle zulüm görmedi. Şapka devrimine karşı geldiği gerekçesiyle İstiklal Mahkemesi kararıyla Rize meydanında idam edilenlerin inanılmaz hikayesi Derin Tarih Ocak sayısında.