Ocak 2020 - Sayı 94

Dirilişten Kuruluşa Osman Gazi

Dirilişten Kuruluşa Osman Gazi

Kimdi bu Osmanlılar veya Osmanoğulları? Nasıl kuruldular? Hangi şartların ve kararların eseriydiler? Fransızların 20. yüzyıldaki en büyük tarihçisi Fernand Braudel Osmanlı devleti için “Büyük bir tarihçilik meselesi” demişti. Derin Tarih Ocak sayısında bu “büyük mesele”yi, kuruluşuna eğilerek sorgulamaya ve onun diriltici ruhunu bir cemiyete ve coğrafyaya nasıl başarıyla üflediğinin sırrını bulmaya çalıştık.

“Dirilişten Kuruluşa Osman Gazi” dosya konusunda Prof. Dr. Muharrem Kesik, “Cihanın Zembereğini Değiştirdiler: Osmanoğulları” yazısıyla Osmanlılar’ın kısa sürede gelişip büyümesinin arkasında yatan nedenleri anlatırken; Tarihçi – Yazar Mustafa Armağan, Sülemiş İsyanı’nı Osmanlı’nın kuruluşu üzerinden ele aldı. Osmanlı Devleti’nin kuruluşuyla alakalı en merak edilen soruları Kuruluş Dönemi Uzmanı Prof. Dr. Feridun Emecen’e sorduk. Prof. Dr. Şaban Sağlık, yazarının ideolojik yönelimine, edebî kişiliğine, tarihî odağına, toplumsal endişelerine göre kurgusu biçimlenen kuruluş romanlarına dair bütünlüklü ve karşılaştırmalı bir analiz hazırladı. Tarihçi – Yazar Yavuz Bahadıroğlu, “Osmanlı Macerası Bir Aşk Romanıyla Başlar” yazısıyla Şeyh Edebali’nin kızını Osman Gazi’ye vermesine ikna eden o kutlu rüyayı anlattı. Tarihçi – Yazar Mustafa Armağan, Osmanlı’nın “Enmûzec-i Evvel”i Orhan Gazi’yi kaleme aldı. Sosyolog – Felsefeci Ahmet Demirhan kuruluş meselesinin nasıl daha analitik ve kavramsal bir hale getirilebileceği üzerine zihin açıcı, cesur ve iddialı tespitlerde bulundu.

“Dirilişten Kuruluşa Osman Gazi” dosya konusunun haricinde Göksel Baykan, Prof. Dr. Muharrem Kesik, Prof. Dr. Mustafa Özel, Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Adnan Demircan, Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, Prof. Dr. Aykut Kazancıgil, Dr. Ahmet Uçar, Dr. Cafer Talha Şeker, Dr. Şerife Nihal Zeybek Sandra Newman, Muhammed Mahmut Bakır gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı. Derin Tarih, bütün bildiklerinizi unutturacak bilgiler ışığında devam ediyor…

Devamı Derin Tarih Ocak Sayısında…