Şubat 2016 - Sayı 47

Türkler Nasıl Müslüman Oldu?

KAPAK DOSYASI: TÜRKLER NASIL MÜSLÜMAN OLDU?

Türkler İslamiyetle ilk ne zaman tanıştı? İslam orduları ile Türklerin rekabeti nasıl sona erdi? Tufan Gündüz Türklerin nasıl Müslüman olduğunu açıklarken, Hakan Kırımlı, Adnan Demircan, İsmail Taşpınar, Abdülkadir Özcan, Osman G. Özgüdenli, Mustafa Alican ve Ramazan Şeşen Orta Asya’dan Anadolu’ya Türklerin Müslümanlaşmasıyla ilgili en sık sorulan soruları cevaplıyor.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha! 

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak’ın hatıraları ilk kez okurlarla buluşacak! Mareşal Fevzi Çakmak Açıklıyor: Mustafa Kemal Paşa’yı Kurşuna Dizilmekten Nasıl Kurtardım? kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

BAŞKA NELER VAR? 

Osmanlı’nın uzaklardaki vilayeti Açe Sultanlığı’nı İsmail Hakkı Göksoy satırlara taşıdı. Osmanlı Devleti kendisinden kilometrelerce uzakta bulunan Açe’ye neden yardım etti? Osmanlı’nın ümmetin hamisi olduğu gerçeğini bir kez daha duymaya hazır olun!

Selimiye Camii’ni kurtaran Bulgar Bogdan Filov’un çarpıcı hikayesini Hüseyin Mevsim anlatıyor.

Kur’an-ı Kerim bugüne kadar değişmeden geldi. Ama nasıl? Nasıl kitap haline geldi? Niçin çoğaltıldı? Arapça bilmeyenlerin doğru okumaları için hangi tedbirler alındı? Kur’an’ın 14 asırlık seyrüseferi Muhsin Demirci’nin kaleminden.

Mustafa Armağan yakın tarihin ‘unutturulan’ simalarından birine daha mercek tutuyor. Mareşal Fevzi Çakmak nasıl ‘öldürüldü’?

New York’ta bir asır önce bir Osmanlı mescidi olduğunu biliyor muydunuz? Bugün neredeyse hiçbir iz kalmayan bu gizemli mescide sefere hazır olun!

Atatürk’ün yakın dostu böyle yakınmıştı: “Âh Mustafa Kemal! Ne olurdu şu içkiyi bu kadar içmeseydin?” Atatürk’ün milletvekili yaptığı Saim Ali Dilemre’nin ilk kez ve sansürsüz olarak yayınlanan hatıratını Ömer Hakan Özalp’in kaleminden okurken çok şaşıracaksınız.

Necdet Tosun Türkistan güneşi Hoca Ahmed Yesevî Hazretlerinin bilinmeyen hayat hikâyesini anlatıyor.

Halit Eren, Genel Direktörü olduğu IRCICA’nın faaliyetlerini anlatıyor: “Artık İslam tarihini Müslümanlar yazıyor.”

İsmail Kara zihinleri hayli meşgul edecek bir soru soruyor: “Cumhuriyet ideolojisi niçin tefsir ve hadis kitabı neşretsin?”

Cumhuriyet basını İslama karşı nasıl kılıç kuşandı? Cevabı dönemin basınından örneklerle Mehmet Çelik’in kaleminden.

1915’te Osmanlı Çanakkale’de şanlı bir zafer kazanırken Batı cephesinde neler oluyordu? Yanlış hesaplar ve ölümcül taktik hataları bugün bize neler söylüyor? 1915’in vahşi dünyasını Norman Stone’un kaleminden okumaya hazır olun!

Şükrü Hanioğlu Osmanlı Devleti’nin son asrındaki felsefî tartışmalara büyüteç tutuyor. İslamın yerine ne geçsin? Guyau’nun vecibesiz, müeyyidesiz felsefî dini mi?

İstanbul’un hafızası Semavi Eyice İstanbul’un ‘sarnıçlarını’ satırlara taşıyor. Bugün kimileri çöplük, kimileri de üzeri betonla kaplanarak gömülmüş farklı rantların pençesindeki kayıp sarnıçların birbirinden ilginç hikâyeleri…

Yaşayan en büyük İslam bilim tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin’le özel bir söyleşi.

Mehmet Doğan’ın kaleminden ‘mülteci’ kelimesinin tarihi.

Şeyma Aydın ‘buhurdanın’ hikayesini satırlara taşıyor.