Şubat 2021 - Sayı 107

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil

Kafkas Kartalı Şeyh Şamil

O, Karlı dağların eteklerinde Kafkas halklarının istiklâli için cenk ederken elinden Kuran-ı Kerim’i hiç bırakmamıştı. Çelik gibi cesaretiyle düşmanlarının dahi hayranlığını kazanmış, saraylarda yaşayacakken Cennetü’l-Baki’de Peygamber Efendimiz’e (sav) komşu olmayı seçmişti. Bu ay sizlere kan ve barutla yoğrulan Kafkasya’nın kaderinde sayfalar açan Kafkas Kartalı Şeyh Şamil’i anlatacağız. Kafkaslarda yaktığı mücadele ateşiyle Kafkas Kartalı’nın yürek titreten hikâyesi vefatının 150. sene-i devriyesinde Şeyh Şamil, Derin Tarih’in sayfaları arasında…

“Kafkas Kartalı Şeyh Şamil” dosya konusunda ilk olarak Prof. Dr. Mustafa Budak Şeyh Şamil’in Çarı dize getirişini anlatırken Prof. Dr. Muammer Cengil halkın gönlünde yer bulan Şeyh Şamil’in karakter hususiyetlerini kaleme aldı. Gazeteci, Araştırmacı-Yazar Mehmet Poyraz biri Çarın ordusunda diğeri Osmanlı ordusunda görev alan Şamil’in çocuklarına değinerek torunlarından bahsetti. Prof. Dr. Fethi Güngör İmam Şamil’i, Müridizm hareketine katkısını ve Kafkas istiklâl mücadelesini dergimize konuşurken Prof. Dr. Mustafa Budak Şeyh Mansur’dan Şeyh Şamil’e Müridizm hareketini anlattı. Doç. Dr. Elnur Ağayev “Rus tarih kitaplarında Şeyh Şamil kahraman mı, hain mi?” sorusuna cevap verdi ve ayrıca Edebiyatçı-Seyyah Lesley Blanch’ın Şeyh Şamil’in İstanbul’a gelişi, buradan hasretini çektiği Kâbe’ye gidişi ve Medine’de vefat edişini anlatan enfes yazısını sizlere sunduk.

“I. Kılıç Arslan’ın Mezarı” özel dosyasında Prof. Dr. Muharrem Kesik Türkiye Selçukluları Sultanı I. Kılıç Arslan’ın hazin sonunu anlatırken mezarı bulan araştırma komisyonunda bulunan Doç. Dr. Oktay Bozan’a mezarı nasıl bulduklarını sorduk.

“Göbeklitepe” özel dosyasında ise Klaus Schmidt Göbeklitepe’deki hayvan figürleri ve sembollerin ne anlama geldiğini kaleme alırken Prof. Dr. Rüstem Aslan tarihin başını döndüren keşif olarak Göbelitepe’yi anlattı. Ayrıca Göbeklitepe dosyasında “Medeniyetin İşaret Taşları” başlıklı yazı daha sizleri bekliyor.

“Kafkas Kartalı Şeyh Şamil” dosyası haricinde Doç. Dr. Necdet Yılmaz, Mustafa Armağan, Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, Mustafa Özel, Prof. Dr. Adnan Demircan, Yasemin Deniz, Semavi Eyice, Tarihçi-Yazar Mahmut Yörük, Yazar-Sunucu-Tiyatrocu Mehmet Önder gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı.

Ayrıca Derin Tarih, 21 Ocak 2021’de vefat eden Yavuz Bahadıroğlu’nun hatırasına dergimizde yazmış olduğu birbirinden güzel yazılardan bir derleme sunuyor sizlere. Osmanlı tarihinde belki de bu kadar romanvarî anlatılmamış olan ilginç hadise ve şahsiyetleri konu edinen ve her satırında Osmanlı’dan bir ders çıkartan Osmanlı Dersleri adlı eser bütün okurlara armağan ediliyor.

Derin Tarih, bütün bildiklerinizi unutturacak bilgiler ışığında devam ediyor…