Temmuz 2014 - Sayı 28

KAPAK DOSYASI: SELEFÎLİK’TEN IŞİD’E RADİKAL İSLAMIN TARİHİ

Dünyanın mahşer yeri Ortadoğu ve radikal İslamcı akımların serüveni Derin Tarih‘te aydınlanıyor. Hicaz ve Taif’te Osmanlı idaresini sonlandıran Vehhabiler kimlerdi? Ortadoğu’nun son siyasi şemsiyesi Osmanlı’dan sonra bölgede neler yaşandı? 400 yıllık Osmanlı mirasının ardından Ortadoğu’nun haritası nasıl çizildi? İbn Teymiyye Selefîliğin babası mıdır? Modern çağın Haricileri kimler? Müfid Yüksel, Fatih M. Şeker, İhsan Ş. Kaymaz, Ömer Turan ve ABD’li Ortadoğu uzmanı James L. Gelvin Derin Tarih okurları için yanıtladı.

Derin Tarih‘ten geçmişin hatırasını günümüze taşıyan yeni bir kitap hediyesi daha!

Karşılaştırmalı ve resimli alfabeyle Osmanlıcayı son derece kolay bir şekilde öğreneceksiniz. 1928’de Arap harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde yayınlanan ‘Yeni Harflerle Resimli Türkçe Alfabe’ kitabı ve Osmanlıca imsakiye Temmuz sayısında tüm Derin Tarih okurlarına hediye!

BAŞKA NELER VAR?

Haritalar nasıl yalan söyler? Ortadoğu terimi ilk olarak nasıl ve kim tarafından icad edildi?

Mustafa Armağan’ın kaleminden Derin Tarih Temmuz sayısında.Mehmet Ali Sarı yazıyor:

“Ashab-ı Kiram’ın evlerinden arı uğultusu gibi sürekli Kur’an sesi gelirdi”.’Kadavrası ortada kalmıştı’, Ömer Seyfettin’in hüzünlü hikâyesini Ümit Bayazoğlu anlatıyor.

Derin Cinayetler’
in yazarı İsmail Akbal ile çok özel bir söyleşi: “Tarih dedektifliği bana inanılmaz bir haz veriyor”.Kalemden tuşlara harflerin emektarı ‘daktilo’nun tarihsel yolculuğu Şeyma Aydın’ın kaleminden Derin Tarih‘te.Hava meydanı nasıl uçtu?

Kelime tarihinde bu ay Mehmet Doğan ‘uçak’ kelimesinin dilimizdeki macerasını anlatıyor.

İstanbul’un entelektüel mazisini Semavi Eyice’den dinlemeye hazır mısınız?

Necmettin Şahiner açıklıyor: “Müjde! Diyanet İşârâtül-Îcaz’ın basımını tamamladı.

Dünya tarihini değiştiren suikast, Veliahd Franz Ferdinand nasıl öldürüldü? Gültekin Yıldız’ın kaleminden 1. Dünya Savaşı’nı çıkartan olayı okumaya ne dersiniz?

İsmail kara soruyor: “Bazı sesler neden hiç duyulmuyor?” Said Halim Paşa’nın hayatına dair birkaç not bu ay Derin Tarih‘te

Lozan’ın gizli aktörü, Hahamların en diplomatı, diplomatların en hahamı Haim Nahum’un ilginç yaşam öyküsünü okumaya hazır mısınız?

Medineli Yahudiler Hz. Muhammed’i (sav) neden sevmedi? Nuh Arslantaş yanıtlıyor.

Srebrenitsa katliamının yıldönümünde Mehmet Çelik yazdı. “Aliya’nın son sözü: Halkımı sana emanet ediyorum”.

Ahmet Demirel’in ‘Cumhurbaşkanları Geçiyor’ yazı dizisi ikinci bölümüyle devam ediyor: “ DP’den 12 Eylül’e darbeli bilanço: Bir sivil, üç asker”.

Kuzey Hindistan’ın Moğol fatihi Babür’ün hikâyesini Francis Robinson’dan öğrenmeye hazır mısınız?

Şükrü Hanioğlu arşivden bir mektupla tarihe ışık tutuyor: Arap milliyetçilerinin Osmanlı’ya son teklifi ‘Siz Prusya olun biz Bavyera’.