Türkiye de Fransa’nın Vendée Soykırımını Tanısın!

1789 Fransız Devrimi sonrasında Vendée bölgesindeki on binlerce Fransız, Cumhuriyetçilere karşı çıktıkları için kendi devletleri tarafından katledildi. Geçtiğimiz yıllarda Ermeni soykırımını inkâr yasası çıkaran Fransa parlamentosu sıra kendi tarihine gelince işi tarihçilere bırakıyor!

Çizgi roman yazarı ve kültür-tarih araştırmacısı René Le Honzec, Contrepoints adlı haber sitesinde yayınlanan “L’Arménie vendéenne” (Vendée Ermenistanı) başlıklı yazısında Fransız tarihinin ilk soykırımlarından sayılan ve üç yıl süren Vendée katliamını ele alıyor. Le Honzec’in ülkesine yönelik esaslı bir özeleştiride bulunduğunu söyleyebiliriz. Doğru söze ne denir, bu katliamda Fransızlar on binlerce Fransızı katletti.

Le Honzec Fransa’nın sözde Ermeni soykırımını kabul etmesinin Fransız İhtilali’nin bir mirası olduğunu belirterek başlıyor söze. Fransa’nın bütün dünyanın kendisine imrendiğine inanması; kendisi hariç herkesi otoriter bir mecburiyetle aydınlatması gerektiğini düşünmesi de bu mirasın tezahürü. Kendisinden başka herkesten “gösterişli bir pişmanlık talep ediyor”.

Bu talebin yansımalarını da, Fransız İhtilali akabindeki ayaklanmaları bahane ederek yapılan katliamlar üzerinden değerlendiriyor Le Honzec.

Kral XVI. Louis’nin Ocak 1793’te giyotine gönderilmesinden hemen sonra 1793-96 yılları arasında sürecek olan Vendée isyanı patlak vermişti. (Vendée, Fransa’nın orta-batısında, Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bir tarım bölgesi).

Nüfusun hatırı sayılır bir bölümünü oluşturan Katolikler Fransız ihtilali sonrasındaki cumhuriyet rejimine karşı çıkarak ayaklandılar. Yeni düzenlemeler Katoliklerin elinden neredeyse bütün yetkileri almayı hedefliyordu çünkü.

Devamı Derin Tarih Mart Sayısında… 

Benzer konular