Kemalizm Maskeli Hıristiyanlık Propagandası

1921 sonlarında İzmir’in Türk bölgesinde Yunanlar tarafından İzmir’i Rumlaştırmak için getirilen Rum göçmenlerin iskân işiyle de uğraştığı bilinir.

1931 yılına ait bir belgeye göre İstanbul’da Y.M.C.A. Yerel Komitesi’nin Başkan Yardımcısı olan Birge, 1940-42 arası bir süre geçici görevle Y.M.C.A. Türkiye Sorumluluğu da yaptı. Geleceğin Başbakanı Adnan Menderes’in İzmir Enternasyonal Kolej’den hocası olan, onun başbakanlığı döneminde ona bir tebrik mektubu yazan ve bu mektubuna saygı dolu bir karşılık da alan Birge, özellikle Bektaşîlik’le yakından ilgilenmiş, bu konuda bir de kitap yazmıştı.

Üç misyoner de American Board’da çalışmış, Bible House’ta yöneticilik yapmış, özellikle de yayın işleri ile uğraşmışlardı. Üçü de Bible House adına İncil’i modern Türkçeye tercüme çalışmalarına katılmış, yaptıkları tercümeler İngiliz ve Ecnebi Kitab-ı Mukaddes Şirketi ve Amerikan Kitab-ı Mukaddes Şirketi (Bible House) adına 1930-32 yılları arasında üç ayrı bölüm halinde basılmıştı.

1930’da basılan Matta’ya Göre İncil ve 1931’de basılan Mezmurlar’ın tercümesini Dr. Frederick William MacCallum, Dr. Fred Field Goodsell ve Dr. Caleb Frank Gates; 1932’de yayınlanan Mukaddes Kitabın İkinci Kısmı: Yeni Ahit, İncil ve Diğer Kitaplar’ı ise Dr. Frederick William MacCallum, Dr. Caleb Frank Gates, Dr. John Kingsley Birge, E.T. Perry ve Charles T. Riggs birlikte yapmışlardı. 1941’de yayımlanan Kitab-ı Mukaddes tercümesinde ise sadece Dr. Frederick William MacCallum’un imzası vardı.

Devamı Derin Tarih Kasım Sayısında… 

Benzer konular