Beş Yıllık Hasbihal

İnsan inanamıyor. 60 ay olmuş yola çıkalı. 60 ayrı kapak, 60 ayrı dünya demek…

Nisan 2012’de tarih alanında bu ‘derin’ yolculuğa “Vira bismillah” diyerek çıktığımızda ektiğimiz tohumun bu kadar bereketli bir harmana dönüşeceğini doğrusu tahmin etmiyorduk.

10 bin sayfayı aşkın bir koleksiyon var artık karşımızda ve 1,5 milyona yaklaşan bir tiraj…. Onlarca kitap, poster, ilave. Ve binlerce, onbinlerce dost… Bize düşmanlıkla ömür geçirenlerle işimiz yok. Bizim işimiz Hakikat ile.

İlk sayımızın kapağına çıkardığımız Kâzım Karabekir’in sözüyle anlatırsak “Kuvvet sistir kalkar, hakikat güneştir doğar.” Hakikat güneşinin yüzünü sıvamaya kimsenin kudreti yetmeyecektir, gördük.

Artık yeni bir Türkiye’nin eşiğindeyiz. İnşaallah 5 yıllık dergicilik serüvenimizde binlerce sayfada dile getirdiğimiz tarihî gerçekler referandumdan sonra Türkiye’nin öz hakikati olarak yalan sislerini dağıtacak ve bu ülkenin çocuklarına yıllardır okutulan yalan yanlış bilgilerden kurtuluşun da ferahlatıcı müjdesini verecektir.

Her fırsatta ve her mecrada vermiş olduğunuz destek ve iltifat sayesinde 5. yılımızı doldurduk, Allah’a hamd u senalar olsun.

Dile kolay 60 ay…

Kolay olmadı elbette. Yakın tarihte herkesin “aman girmeyin, tehlikeli sular” dediği alanlara cesaretle girmekten çekinmedik. Zira bizim düstûrumuz tekti: “Hakkın hâtırı âlidir, hiçbir şeye feda edilmez!”

Cumhuriyet tarihi boyunca hiç yayınlanmayan yahut sansürlenerek sunulan pek çok metni ilk kez bu sayfalarda olduğu gibi okudunuz.

Hazırladığımız her dosyayı, ele aldığımız her konuyu ehline yazdırmaya gayret ettik. Neredeyse “kitap çapında” dosyalara imza attık, üniversitelerde derslerde okutulduk, tezlerde kaynak olduk. Milyonlarca gence tarihi sevdirdik, medeniyet şuuru aşıladık.

Osmanlı tarihine dair kafaları kurcalayan sorulara cevaplar verdik: Padişahlar neden hacca gitmedi? Kardeş katlinin sebebi neydi? Yavuz 40 bin Aleviyi katletti mi? gibi tarihimize atılan iftiraları çürüttük.

Normal sayılar yetmedi. 1. Dünya ve Çanakkale savaşlarından Sultan II. Abdülhamid’e, Endülüs’ten Resulullah Efendimiz’e (sav), İstanbul’dan Tasavvuf’a 7 özel sayı hazırladık. Rabbimize şükür ki, mahcup etmedi.

Şimdi Yeni Türkiye gibi biz de yeni bir döneme giriyoruz. Bundan sonra da en iddialı dosyalarla huzurlarınızda olacağız. İkinci Beş Yıllık Planımızda yeni Türkiye’nin ufuklarına gerecek hamleler birbirini takip edecek.

Yalan sisi dağılacak. “Biz sussak hakikat susmayacak” çünkü.

Dergimiz 6. yılına girerken sizlere yeni sürprizlerimiz de olacak. Bizi takip edin.

Yeni sayılarda buluşmak dileğiyle.

Hayırla kalın.

Mustafa Armağan 

Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Benzer konular