Kullanışlı Adamın Andı

Oğlum Melikşah ‘And’sız büyüdü. Türk değil mi? Büyüklerini saymıyor mu? Küçüklerini sevmiyor mu? Sevmiyorsa da seviyorsa da bu ‘andımız’ın olduğundan veya olmadığından değil, ailesinden ve hocalarından ötürü. Hem and okunsun diye kamuoyunu kışkırtan bir köşe yazarının devletin polisine ve şeflerine ağız dolusu küfürler ettiğini, böylece ‘andımız’ın en başta onu savunanları adam edemediğini video kayıtlarından görmedik mi?

Demek ki benzerini totaliter devletlerde -o da geçmişte- gördüğümüz türden laik beyin yıkama ayinlerine tabi olanlar bile yeminlerini tutmadıktan sonra çocukları boşu boşuna kapı önlerinde bağırtmanın bir mantığı yoktur. Millî mutabakat ise derdiniz, buyurun, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi İstiklal Marşı ne güne duruyor?

Mesele ‘andımız’ değil, anlamadınız mı? 1930’ların Tek Parti diktatoryasının köhnemiş uygulamalarını bu halka dayatarak 60 yıldır iktidar olamayan CHP’nin ölü mirasını hepimize yaşatmaya kalkanlar hüsrana uğramaya mahkûmdurlar. Tek Parti ideolojisi pılını pırtını, bu arada tarihini de alıp gitmeden bize rahat yüzü yok vesselam.

Rahmetli Adnan Menderes Meclis kürsüsünden “Düş artık bu milletin yakasından Paşa!” diye İnönü’nün yüzüne karşı haykırıyordu. Lakin 1950’den beri düşmeyen bu “Paşa” yani CHP, birçok defa sarsılsa da yıkılmadı. Kendisi iktidarda değil ama ideolojisi ve en önemlisi de tarihi iktidarda. Bunun için de Atatürk’ü bir kalkan, hatta bir sur olarak kullandıklarını görmemek için kör olmak lazım.

Milletle beraber sesimizi yükseltmek ve artık andlarını da CHP tarihini de okumak ve okutmak istemiyoruz diye haykırmak zamanı.

Dergimizin elinizdeki sayısını ‘Andımız’ın mucidi Reşit Galip’in marifetlerine ayırmamızın sebebi de bundan başkası değil. Solcu Nazım Hikmet’i 15 yıl ağır hapse mahkûm eden de; din adamı İskilipli Atıf Hoca’yı astıran da; Türkçü Nihal Atsız’ı diyar diyar süründüren de; liberal Cavid Bey’i idam ettiren de aynı kişiler ve anlı şanlı Ankara İstiklal Mahkemesi’nin daimi üyelerinden Reşit Galip’tir.

Okudukça hayretten hayrete düşeceğiniz maceralarının tekmili birden huzurunuzda olacak birazdan. Yine dopdolu sayılarda buluşmak dileğiyle, hayırla kalınız.

Mustafa Armağan

Derin Tarih Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Benzer konular