Pamuk Prenses Hangisi? Talihsiz Margarete Mi, Üvey Anne Mağduru Maria Mı?

Grimm Kardeşlerin Pamuk Prenses’i Ortaçağ’da yaşamış bir kontun talihsiz kızı Margarete olabilir mi? Yoksa 18. yüzyılın başında Bavyera bölgesinde yaşayan, üvey annesinden çok çekmiş prenses Maria Sophia mı? Margarete ile Maria’nın Pamuk Prenseslik yarışını kim kazanacak dersiniz? İddiaları okuyup siz karar verin.

Alman tarihçi Eckhard Sander, 1994 tarihli Schneewittchen: Marchen oder Wahrheit? (Pamuk Prenses: Bir masal mı?) adlı kitabında masalın Alman kontes Margarete von Waldeck’in (d. 1533) hayatından izler taşıdığını iddia etmişti.

Waldeck-Wildungen Kontu IV. Philip’in güzelliği ve iyi kalpliliğiyle meşhur kızı Margarete 12’sine geldiğinde, dayısı Johann Cirksena’nın yanına, “7 tepe” anlamına gelen Siebengebirge bölgesindeki Valkenburg Şatosu’na gönderilir. 16’sında ise Brüksel’e, Hollanda ve Macaristan Kraliçesi Mary’nin yanına…

Burada, daha sonra İspanya kralı olacak olan Felipe (II)’ye âşık olur. Babası ve üvey annesi “politik olarak uygunsuz buldukları” bu ilişkiye onay vermezler. Oradan oraya, tam bir sürgün hayatı yaşayan zavallı Margarete’nin yüzü aşktan yana da gülmez anlayacağınız. Daha 21’indeyken de şüpheli bir şekilde hayatını kaybeder. İşaretler zehirlendiğini göstermektedir. İlginç olan, bir cinayet gibi değil de bir hastalığa yakalanmış intibaı uyandıracak şekilde zehirlenmiş olması. Ayrıca ölümünden kısa süre önce kaleme aldığı mektuptaki okunaksız ve çapraşık el yazısı zehirlendiği yönündeki şüpheleri güçlendiriyor Sander’e göre.

Devamı Derin Tarih Aralık Sayısında… 

Benzer konular