Sultan II. Selim Portekiz’in Saldırdığı Cava Adası’na 500 Savaş Topu Göndermiş

Yavuz Sultan Selim Han’ın Mercidabık ve Ridaniye zaferlerinin ardından 1517 senesinde Hilâfet Osmanlı Devleti’ne geçmişti. Bu tarihten itibaren Osmanlı padişahları İslam Hilâfetinin sorumluluğunu yerine getirmeyi en önemli vazifeleri bildiler.

Buna verilebilecek etkileyici ancak pek bilinmeyen bir örnek, Yavuz’un torunu, Sultan II. Selim’in Portekizlilerin Güneydoğu Asya’daki en kalabalık Müslüman nüfusa sahip Cava adasına saldırmaları ve işgal teşebbüsleri üzerine harekete geçmesidir. II. Selim, Yemen Serdârı Koca Sinan Paşa vasıtasıyla Cava’ya 500 savaş topu gönderdi.

Koca Sinan Paşa 1568’de Yemen’de çıkan isyanı bastırmak üzere görevlendirilmişti. İsyanı bastırdıktan sonra Güneydoğu Asya’daki Müslüman nüfusun yoğun olduğu adalarla Osmanlı Devleti arasındaki irtibatı sağladı. Açe’nin bulunduğu Sumatra Adası ile Cava Adası’na askerî yardım yapmakla kalmadı. Cava, Sumatra ve civarındaki diğer adaları da ziyaret ederek hem savaş topu ve tüfek imâl ettirdi, hem de onlara imâl etmeyi öğretti.

Devamı Derin Tarih Ocak Sayısında… 

Benzer konular