Aralık 2019 - Sayı 93

Hasan Tahsin Efsanesi ve İlk Kurşun Yalanı

Hasan Tahsin Efsanesi ve İlk Kurşun Yalanı

Derin Tarih Aralık sayısında, nevzuhur bir sahte kahramanın hakikatini ortaya koyuluyor. “Millî Mücadele’de düşmana ilk kurşunu sıktı” denilen Hasan Tahsin’in bırakın ilk kurşunu sıkmayı, kurşun bile sıkmadığını okuyacaksınız. 15 Mayıs 1919 günü Yunanlar İzmir’e çıktığı gün ölenler arasında olduğu halde nasıl öldüğü bile henüz anlaşılmış olmayan ama “düşmana ilk kurşunu sıkan kahraman” olarak nasıl efsaneleştirildiğini ibret ve hayretle göreceksiniz.

Hasan Tahsin Efsanesi ve İlk Kurşun Yalanı sayımızda dosya konusunda Tarihçi Yazar Mustafa Armağan “Hasan Tahsin Efsanesi Yerine Süleyman Fethi Gerçeği” yazısıyla şehadete asıl kimin koştuğunu anlatırken Prof. Yalçın Küçük “Hasan Tahsin Bir İşbirlikçidir” diyerek hayrete düşürüyor. Araştırmacı Yazar Eyüp Şahin “Hasan Tahsin Masalı 60 İhtilali’nin Propagandalarından Biridir” yazısında ilk kez yayınlanan arşiv vesikalarıyla direkler kurarken Erdoğan Sorguç “Hasan Tahsin Hakkında Kime Güvenelim” sorusuyla Nutuk’tan sayfaları adeta gözümüze sokuyor. Prof. Tuncer Baykara “İlk Kurşunu Hasan Tahsin Atmadı” diyerek kurşun gibi ağır bir yanlışı düzeltiyor. Araştırmacı Yazar Ertuğrul Düzdağ “Hasan Tahsin Müslüman Ve Türk Değil Bir Dönmedir” sözüyle Hasan Tahsin’in sabatayistliğine vurgu yaparken Doç. Dr. Turan Akkoyun “İzmir’de İlk Kurşunu Kimin Attığı Belli Değildir” iddiasına dikkat çekici alıntılarla destek veriyor.

Hasan Tahsin Efsanesi ve İlk Kurşun Yalanı dosya konusunun haricinde Prof. Dr. Mustafa Özel, Araştırmacı Yazar Mehmet Topdaş, Samet Tınaz, Muhammed Mahmut Bakır, Fatma Toksoy, Yavuz Bahadıroğlu, Murat Karacan, Prof. Dr. İsmail Taşpınar, Metin Taha Yılmaz, Dr. Ahmet Uçar, Yapımcı Yazar David Olusogo, Prof. Dr. Muharrem Kesik, Tarihçi Yazar Arif Emre Gündüz, Prof. Dr. Fahameddin Başar gibi araştırmacı, yazar ve akademisyenlerden oluşan birçok kişi de birbirinden kıymetli yazılar kaleme aldı. Derin Tarih, bütün bildiklerinizi unutturacak bilgiler ışığında devam ediyor…