Eylül 2015 - Sayı 42

KAPAK DOSYASI:

İRAN SADECE İRAN DEĞİLDİR! SÜNNİ İRAN NASIL Şİİ YAPILDI?

Sünni İslamın merkezi İran’ın Şiileşmesinin sonuçları ne oldu? Bu süreç İslam dünyasında nasıl bir kırılmaya sebep oldu? İran’da Sünnilere katliam yapıldı mı? Hz. Ali Şia’sı Safevi Şia’sına nasıl dönüştü? İran’ın İslam öncesi inanışları Şiiliği etkiledi mi? İran Selçuklu’ya neler borçlu? Şiilik Osmanlı-İran ilişkilerini nasıl etkiledi? 1906 İran devrimiyle 1908 II. Meşrutiyet arasında hangi benzerlikler vardı? 1979 İran İslam Devrimi’nin perde arkasında neler yaşandı? Bu soruların cevapları ve Perslerden Sasanilere, Safevilerden modern devlete, İran’ın kadim coğrafyasında yaşananlar Mikail Bayram, Tufan Gündüz, Mustafa Armağan, Mohamad Ballan, Şükrü Hanioğlu, Serhan Afacan, Osman Özgüdenli ve Mehmet Çelik’in kaleminden Derin Tarih Eylül sayısında.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha! 

Demokrasiyle imtihan sahnelerimizden birinin daha üstündeki sır perdesi kalkıyor. Süreyya İlmen’ın Zavallı Serbest Fırka kitabı bu ay Derin Tarih okuyucularına hediye!

BAŞKA NELER VAR? 

Müslümanların ilk ilim ve kimsesizler evi Ashab-ı Suffe’yi yakından tanımak ister misiniz? Adem Apak yazdı.

Sultan Alparslan’ın ‘bir insan olarak’ portresini merak ediyor musunuz? Mustafa Alican’ın kaleminden Alparslan’ın 10 liderlik sırrı.

İstanbul’un en ihtiyar ‘saka’sı Bozdoğan Su Kemeri’nin ilginç hikayesini Semavi Eyice anlattı.

Tarihe farklı gözlerle bakan tarihçi Ariel Salzmann’la keyifli bir söyleşi sizi bekliyor. Mustafa Armağan’ın soruları, Salzmann’ın gündem oluşturacak cevapları.

Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan Yunanistan aslında hiç de bağımsız olmamış. Yunanistan’a ithal edilen Alman krallarının hikayesini Emir Öngüner yazdı.

Osmanlı’da nasıl mezun olunurdu? Talip Ayar Osmanlı’nın mezuniyet belgeleri icâzetnâmelerle tanıştırıyor bizi.

İran Devrimi Türkçeye tercüme edildi mi? İsmail Kara 1979 İran İslam Devrimi’nin Türkiye’deki etkilerini deşifre ediyor.

Tek Parti iktidarının prangaya vurduğu madencilerin öyküsü İbrahim Kutluay’ın kaleminden Derin Tarih‘te.

Büyük bir skandal açığa çıktı. Tarihçiliğin piri Halil İnalcık’ın izni alınmadan adı kullanılarak yayımlanan kitaptaki trajik hataları Mustafa Armağan ifşa etti.

Zamanın kırışıklarını saklayan ütünün tarihiyle tanışmaya hazır mısınız? Şeyma Aydın’ın kaleminden…