Derin Tarih Payitaht Abdülhamid Dizi Setindeydi

Abdülhamid gibi bir padişahı canlandırmak için rolünüze nasıl hazırlandınız? (BÜLENT İNAL)

Sultan Abdülhamid hakkında yazılmış eserleri okumaya gayret ettim. Murat Beyazyüz ve Yakup Albayrak’ın kaleme aldıkları II. Abdülhamid: Bir Şehzadenin Ruh Portresi adlı kitap Sultan’ın iç dünyasını, ruhunu ve karakterini anlamama yardımcı oldu. Tarihî olayları tarih ve siyaset kitaplarından öğrenebilirsiniz fakat inandırıcı bir Abdülhamid portresi çıkarabilmem için onun ruh âlemini bilmem şarttı. Bu kitaptaki tahliller karaktere derinlik katmamı sağladı. Ayrıca Mustafa Armağan Bey’in Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı kitabından da istifade ettim.

Diziye nasıl hazırlandınız? Bîdâr Kadınefendi hakkında araştırma yaptınız mı? (ÖZLEM CONKER)

Tarihî bir dönemi canlandırmak kolay değil. Mümkün mertebe inandırıcı olmak durumundasınız. Nasıl yaşıyorlar, ne giyiyorlar? Bunlar oyunculuk için çok önemli. Fotoğraflardan duruşlar ve tavırlar çıkartmanız gerekiyor. Tabii en çok istifade ettiğimiz eser Ayşe Osmanoğlu’nun Babam Sultan Abdülhamid isimli kitabı oldu.

Role nasıl hazırlandınız? Tahsin Paşa nasıl biri? (BAHADIR YENİŞEHİRLİOĞLU)

Bir defa Sultan Abdülhamid gibi çok tedbirli bir adamın güvenini kazanmış olması onun sadâkatine işaret ediyor. Bildiğimiz Tahsin Paşa ihanet etmemiş; makama, mevkie, kadına, kıza tevessül etmemiş. Baş mabeynci olduğu için Padişah’ın hususî arşivine vâkıf, bütün devlet görüşmelerinde yanında olan bir zat.

Mahmud Paşa karakterine nasıl hazırlandınız? (HAKAN BOYAV)

Rol teklif edildiğinde önce karakteri inceledim. Bize şirketin sunduğu, karakter açılımı dediğimiz bir tekst var. Oradan tarihî şahsiyeti hakkında bilgi edindim. Kendi ulaşabildiğim kitap ve kaynaklarla karakteri nasıl canlandırabileceğimi düşündüm. Artık rolüm hakkında sosyal medyadan dahi bilgi akışı alıyorum. Biri fikir veriyor, biri kitap tavsiye ediyor…

Devamı Derin Tarih Şubat Sayısında… 

Benzer konular