Müslümanlar Avrupa Şehirlerini Tam 1300 Yıldır Yönetiyor

“İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılan belediye başkanlığı seçimini İşçi Partisi adayı Sadık Khan kazandı. Khan, büyük bir Avrupa şehrinin ilk Müslüman belediye başkanı oldu.” İslamiyetin Avrupa’daki 1300 yıllık tarihini bilenler yutmadı tabii geçtiğimiz ay basında karşılaştığımız bu haberi. Belli ki muhabir modern dönem Avrupa’sını, en azından son iki yüzyılını kast ederek yapmış bu yorumu. Fakat “hatalı”, haydi biraz daha açık konuşalım, “hastalıklı” bir yaklaşım bu.

İngiltere’de Londra Kontluk Konseyi (LCC) denilen en büyük yerel idare organının 1889’dan beri yürürlükte olduğunu, fakat belediye başkanlarının ancak 2000 yılından beri seçimle görev başına geldiğini biliyoruz. Bu durumda Sadık Khan’ın pek yakın bir geçmişin, sadece son 16 yılın ilk Müslüman belediye başkanı olduğu gerçeğine “tosluyoruz” tabir caizse. Bu da “tarih” olamayacak kadar yakın bir geçmiş.

Bu tür haberlerin, aynı zamanda yaygın literatürün can simidi kabilinden iki tanımı var: “Hıristiyan Avrupa”, olmadı “post-Hıristiyan Avrupa”. Ama az sonra göreceğiniz gibi bunlar makaslanmış tarihin birer mahsulü olabilirler ancak. “Avrupa’daki Hıristiyan nativizmi” dedikleri de kuyruklu yalanın açık ara önde gideni. Çünkü hepimiz biliyoruz ki Hıristiyanlığın kökeni Ortadoğu’da, tıpkı İslamiyetin olduğu gibi.

Devamı Derin Tarih Dergisi Haziran 2016 Sayısında…

Benzer konular