Mutfağın Bekçisi Beyaz Dev Adam

Besinlerin bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmesi için kullanılan yöntemler ve soğutma sistemlerinin tarihi çok eskiye dayanır. En basit soğutma şekli, soğuk yörelerde mevsime bağlı oluşan doğal buzları muhafaza edip bunları ısısı alınmak istenen yerlere koyarak soğumanın sağlanmasıdır ki tarihi yaklaşık 3 bin yıl önceye dayanır. Bugün bile yurdumuzun bazı yörelerinde kullanılır.

Yiyecekleri korumak adına başka yöntemlere de başvurulmuş. Abidin Paşa’nın (“Mutluluğun resmi” bahsiyle bildiğimiz ressam Abidin Dino’nun dedesi olur) büyük bir titizlikle uyguladığı ilginç metod bunlardan biri. Sonradan bir mahalleye adını veren Abidin Paşa, ev yapılacak yerin tespiti için çeşitli yerlere parça et astırarak çürüme sürelerinin gözlemlenmesi talimatını verirmiş. Böylelikle bozulmanın daha uzun zaman aldığı yerlere evler inşa edilerek hanelerde muhafaza edilecek gıda maddelerinin uzun süre tazeliğini koruması sağlanırmış.

Bunun dışında evdeki kilerlere uygulanan soğutma tekniği, avlulardaki kuyular, ticarethanelere dağlardan getirilen veyahut yeraltı mahzenlerinde biriktirilen kar ve buzların satılması da yine aynı amaca yönelik tedbirlerdendi.

Devamı Derin Tarih Ocak Sayısında…

Benzer konular