Hasan Aksay: “Diyanet Siyasî Otoriteden Bağımsız Politika İzleyemez”

1965 yılında değiştirilen Diyanet Kanunu’nda sizin de payınız olduğunu biliyoruz. O günleri anlatır mısınız?

Diyanet Kanunu’nu değiştirme fikri Millet Partisi milletvekili Mehmet Altınsoy tarafından ortaya atılmıştı. Adalet Partisi’nden bizler de tasarıya destek olduk. Mehmet Bey eski Diyanet İşleri Reislerinden Ahmed Hamdi Akseki’nin damadıydı. Ortak bir kararla iki parti bu kanunu değiştirmek için komisyonda çalıştık. Ben hem komisyon üyesiydim, hem de AP’nin sözcüsüydüm; tasarıyı ben sundum. Adalet Partisi içerisinde Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy’un başını çektiği bir ekip “laikliğe aykırı mı?” diye bir müddet tasarıya muhalefet ettiler, lakin sonra mesele çözüldü. Adalet Partisi geniş bir koalisyon hareketiydi ama ana omurgayı muhafazakârlar oluşturuyordu. Bu sebeple çok büyük sorunlar yaşanmadan meclisten de geçirdik tasarıyı.

Tayyar Altıkulaç’ın Başkanlığı devrinde Erbakan Hoca ile sorunlar yaşadığı iddia ediliyor. Hoca’ya yakın biri olarak cevaplarsanız seviniriz. Bunlar ne kadar doğru?

Evet, başkanlığı döneminde Tayyar Altıkulaç, Erbakan Hoca ile büyük sorunlar yaşamıştır. Aslında MSP hareketinden gelen herkesle sorun yaşadı Tayyar Bey. Diyanet İşleri bünyesinde çalışan MSP kökenli isimlere baskılar yapmıştır.

Çok şikâyet gelirdi partililerden. Sebebini bilmiyorum ama o her zaman Demirel ve arkadaşlarına yakın olmuştur. Değiştirmek için çok uğraştık Tayyar Bey’i. Hoca, “Derhal göndermeliyiz” derdi. Ama başaramadık. Bir ara din eğitim genel müdürü yaptılar, orada da görev yapmasını istemedi Erbakan Hoca. Hasta diye Londra’ya gönderdi. Demirel, “Hoca, adam hasta, bırak görevden almayalım. Sana ne zararı var?” derdi.

Devamı Derin Tarih Eylül Sayısında… 

Benzer konular