Endülüs Modası

Endülüs modasına gelirsek… İç elbiselerden başlayalım. Bunlar genişçe kesilmiş ve bol­ca bir gömlek gibi üste giyilen geniş kollara sahipti, yakala­rı da bisiklet yaka gibi kesil­mişti. Bazı tasvirlerde kadın­lar omuzları üzerine nakış ve yakalarına büzgülü (kat­lanmış) süslemeler bağla­mışlardır. Minyatürlerde gö­rünen hâkim kumaş şeffaf veya beyazdı. Bu kumaşlar pamuk ya da keten de olabi­liyordu.

Kadınlar, erkekler ve ço­cuklar aynı beyaz kumaştan yapılmış benzer pantolonlar giyer­lerdi. Pantolon yerine giyilen elbi­se, alt bacak etrafına yatay kırışık­lık (buruşukluk) verecek şekilde ayak bileğine kadar rahat ve uzun kesilmiştir. Alt elbiseyi tutan ke­mer ya da kuşak zengince süslen­miş olabilirdi. Bunun yerine farklı amaçlar için dizlerin sonunda büz­gülü kısa pantolon da giyilirdi.

Pantolon olarak giyilen elbise, dizlerden ayak bileklerine kadar kapatırdı. Kaynaklar kadınların ayak bileğine kadar uzun şal giydiğini kaydetse de, bu tarz elbisenin daha çok as­kerler tarafından gi­yildiğini minyatürler­den anlıyoruz.

Benzer konular