Eski Devlet Bakanı Hasan Aksay: “Turan Güneş’i Cumhurbaşkanı Seçseydik, 12 Eylül Olmayacaktı”

Cumhuriyet’in ilk yıllarında dinî ha­yatın kısıtlanmasına gidildi. Bugün­den bakınca inkılapları nasıl değer­lendiriyorsunuz?

Barış yapılsın diye tavizler veril­miş. Batı ne dediyse yapılmış. Me­sela başlangıçta Musul ve Batum gibi önemli toprak parçaları vatan içerisindeyken dışarıda bırakılmış. Sonradan da kimse sahip çıkma­mış ya da çıkamamış. Geçtiğimiz aylarda yaşanan bir hadise hakkın­da uzun saatler düşündüm. Malu­munuz minibüsteki başörtülü kı­za şiddet uygulandı. Bu toplum yüz senede nasıl böyle edepsiz olabildi? Ecdadını tanımayan bir nesil iste­diler, İslamdan uzaklaştırdılar. 15 seneden beri var fakat zihniyeti dönüştürmek kolay değil. Mesela Kardinal Richelieu “Devletler için ahiret yoktur, o hâl­de ahlâk da yoktur” der. Devletler çıkarına göre hareket eder denili­yor. Bizde de son yüzyıl böyle geçti. Çıkar nasıl esas olur? Sen bir defa insansın. Devleti insan idare edi­yor. İnsan ahirete gitmeyecek mi? Nasıl ahlâksız davranabilir? Bunla­rı sormanın tam zamanı.

Peki Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi hakkında ne dersiniz?

Batı’nın direktifiyle alınan bir karar. Fatih’in Vakfı bugün işgal al­tında. Gereğinin yapılması gereki­yor. Ama bu işler de o kadar kolay değil. Lobisi bitmiyor bu Batılıların. IMF’ye borcumuz bitti, rahat nefes alacağız dedik, Gezi ayaklanmasını başlattılar. Bugün Ayasofya’yı iba­dete açıyorum desen kim bilir kim­leri sahaya sürecekler! Kıbrıs Barış harekâtı sırasında Necmettin Erba­kan Bey, “Adamlar kaçıyor, sonuna kadar gidelim” dedi; Bülent Ecevit, “Amerika ne der?” diye cevap verdi.

Devamı Derin Tarih Mayıs Sayısında… 

Benzer konular